RPG tady!! PODÍVEJTE SE!!

Suzanne Collins o knížce a filmu

23. března 2012 v 14:55 |  Suzanne Collins
Suzanne Collinsová, autorka série Hunger Games, říká, že nejčastější otázka čtenářů se netýká násilí nebo politického zákulisí, ale počínající love story. Trilogie rozvíjí romantický trojúhelník 16leté hrdinky mezi dvěma žárlivými soky, ale ani v druhém díle ho nevyřeší. Autorka říká, že láska může počkat, hrdinka má hodně co na práci, jako třeba zůstat naživu a ochránit lidskost.
znakSérie plná dramatických situací je zasazena do budoucnosti. Severní Amerika byla zdevastována válkou a rozdělena na dekadentní a všemocný Kapitol a 12 mezi sebou bojujících krajů. Každý z krajů musí každoročně poslat jedno děvče a jednoho chlapce do televizního boje na život a na smrt. Gladiátoři před vstupem do arény projdou rukama vizážistů a kostymérů.
Hunger Games jsou inspirovány antickou mytologií a televizí. Před třemi lety autorka znuděně přepínala mezi televizními programy, z nichž na jednom běžela nějaká reality show a na druhém reportáž z války v Iráku. Na jednom programu mladí lidé soutěžili o peníze, na druhém mladí lidé bojovali o své životy. Oba obrazy se jí v hlavě spojily v jeden a nápad byl na světě. Pokud by římský císař měl televizi, z gladiátorů by byly televizní hvězdy - byla to masová, velmi populární zábava. Autorka se také inspirovala oblíbenou pověstí o Theseovi a Minotaurovi, podle níž musely Atény po prohrané válce po řadu let vysílat a obětovat 7 chlapců a 7 dívek Minotaurovi, dokud Theseus, jeden z obětovaných, Minotaura nezabil.
sipZemě, v níž se příběh odehrává, se nazývá Panem, z latinského panem et circenses (chléb a hry), což je metafora pro populární zábavu používanou římskými císaři k uchlácholení obyvatel. Hlavní hrdinka se jmenuje Katniss Everdeen (Katniss je jedlá rostlina, kterou autorka našla v knížce o přežití v přírodě).
Katnissin otec zemřel při nehodě v uhelném dole, když jí bylo jedenáct let, ale ještě před tím ji naučil používat luk a šípy. Tato dovednost se jí hodí, když nastoupí za svou mladší sestru do Hunger Games.
Katniss se líbí dva chlapci, ovšem ne stejným způsobem, jakým mají oni rádi ji. Katniss se totiž o romantiku nezajímá; zato čtenáři ano. Ti na internetu debatují o jejím potenciálním nejvhodnějším příteli. Když na Googlu zadáte "Katniss Everdeen", dostanete přes 1 800 000 výsledků - a to pouhé tři roky poté, co se kniha dostala do prodeje.
Série Hunger Games se šíří světem jako oheň. Obsahuje témata, která mladí čtenáři vyhledávají: férovost, vztahy, násilí, nenasytnost, pokrytectví, podlézavost a rebelství. Autorka po napsání prvního dílu dokončila další dva svazky a spolupracovala na scénáři k celovečernímu filmu s premiérou v březnu 2012.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkujeme za vaši pozornost!:)